“NASIL BİR KENT İSTİYORUZ?” RESİM YARIŞMASI

TMMOB 2. İzmir Kent Sempozyumu kapsamında İlköğretim öğrencileri arasında “Nasıl Bir Kent İstiyoruz?” konulu resim yarışması düzenlendi. Bu yarışma ile ilköğretim okulları 5, 6, 7 ve 8. Sınıf öğrencileri arasında kent yaşamına, kentlilik bilincine ve kentin sorunlu yönlerinin çözümüne ilişkin gençlerimizin düşünce, görüş ve önerilerini resim yoluyla aktarılması amaçlandı.

Yarışmaya gönderilen 354 resim Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyeleri Sayın Zeki KARCIOĞLU ve Sayın Feyzi KORUR tarafından oluşan jüri tarafından değerlendirilerek dört tanesi ödüle, 51 tanesi sergilemeye değer görüldü. Resimler sempozyum süresince sergilenirken katılımcıların beğenisini kazandı.

Yarışmada Hasan Ali Yücel Ortaokulu`ndan Gözde Sevgi Aydın öğretmeni Yeliz Özoğlu rehberliğinde hazırladığı resmi ile birinci olurken, Gürçeşme Leman Alptekin Ortaokulu`ndan Sinem Gül Duman öğretmeni Onur Sezgin rehberliğinde hazırladığı eseriyle ikinci; Burhan Özfatura Ortaokulu`ndan Buket Kazma öğretmeni Asya Nedim Danışman rehberliğinde hazırladığı eseriyle üçüncü oldu. Nihat Gündüz Ortaokulu`ndan Gizem Yıldız ise öğretmeni Feriye Talatman rehberliğinde hazırladığı resmi ile mansiyona layık görüldü.

Dereceye girenlere ödülleri 30 Ekim tarihinde düzenlenen törenle verilirken; törende konuşma yapan İzmir İKK Sekreteri Ferdan Çiftçi “Çocuklarımız yaşamak istedikleri kente ilişkin hayallerini kağıda aktardılar. Mühendis, Mimar, Şehir Plancıları olarak bizler çocuklarımızın hayalindeki şehirleri inşa etmenin arzusu ile çalışıyor ve bu etkinlikleri düzenliyoruz.” dedi.