İL ÖZEL İDARESİ MALLARI İÇİN KOCAOĞLU VE TOPRAK’LA GÖRÜŞMELER YAPILDI

Özel İdaresi Malları’nın Hazine’ye devredilmesini istemeyen İzmir’deki oda, dernek ve meslek kuruluşları “ortak hareket” kararı aldı. İlk olarak Başkan Kocaoğlu ile bir araya gelen sivil inisiyatif, aralarından seçtikleri temsilciler ile Vali Mustafa Toprak’la bir görüşme gerçekleştirdi. 

tmmob_bel.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Özel İdaresi Malları’nın İzmir Valisi Mustafa Toprak başkanlığındaki komisyon tarafından yerel yönetimler yerine Hazine’ye devredileceğinin açıklanmasının ardından, gelinen son nokta ile ilgili bilgi vermek üzere, İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu içinde yer alan bazı oda, dernek ve meslek kuruluşları temsilcileri ile bir araya geldi. Tarihi Havagazı Fabrikası’nda düzenlenen toplantıda söz alarak görüş bildiren katılımcılar, İl Özel İdaresi mallarının İzmir’in olduğu konusunda görüş birliğine vararak “ortak hareket” kararı aldı. İlk adım olarak da, grup içinden belirlenen 12 temsilcinin öncelikle İzmir Valisi Mustafa Toprak ve İzmir milletvekilleri ile görüşmesi kararlaştırıldı ve Vali Toprak ile görüşme gerçekleştirildi.

Bilgi Edinme başvurusu

Toplantı sonrasında kısa bir açıklama yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, şöyle konuştu: “Özel İdare mallarının hangi kurumlara verildiği ile ilgili listeyi Valilik’ten istedik. Ancak henüz elimize ulaşmadı. Biz de şimdi Bilgi Edinme Yasası aracılığıyla istiyoruz. Geldiği zaman yasal yola başvuracağız. Yürütmenin durdurulmasını, tapuda tescil yapıldıysa askıya alınmasını istemek gibi bütün hukuki yolları deneyeceğiz. Toplantıda İzmir’in haklarını sonuna kadar korumak için mutabık aldık. Vali Bey ve siyasilerle diyalog kurulması konusunda bir heyet oluşturuldu. Bu heyet çalışmalarını sürdürecek. İzmir’de A’dan Z’ye herkes, hatta açıktan söylemese bile siyasiler bile İzmir’in malının İzmir’de kalmasını istiyor. İzmir’de kesintisiz 10 senedir belediye başkanlığı koltuğunda oturan ender kişilerden biriyim. Bir kuruş mal satmadan birçok yatırım yaptık. Bizim bu malları koruyacağımızı, gelecek kuşaklara teslim edeceğimizi, göz bebeğimiz gibi bakacağımızı hem tüm hemşehrilerimiz hem de dünya alem biliyor. Bu mallar belediyede kalırsa, belediye meclisinin bu mallara sahip çıkacağını, bizden sonra da belediye meclisinin koruması altında olacağının altını çizeceğiz. Ben çevre yerleşimlerde K.Menderes’te, Bakırçay’da hizmet etmek için şantiye yeri arıyorum. İl Özel İdaresi malları içerisinde kurulu şantiyeler var. Biz bu şantiyeleri ve iş makinelerini köylere hizmet için kullanmak istiyoruz. Bu mallar köylere hizmet etmek için alındı ve şimdi bu görev bize verildi. Buradaki mantığı tabi Vali Bey randevu verdiğinde arkadaşlarımız da öğrenecekler.”

TBMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Dönem Sekreteri Melih Yalçın, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, İzmir Barosu Başkanı Av. Ercan Demir, İzmir Tarım Grubu Başkanı Mahmut Eskiyörük, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, Ege Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Mustafa Güçlü, EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu ve Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk’ten oluşan heyet 5 Haziran 2014 tarihinde İzmir Valisi Mustafa Toprak ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Temsilciler toplantıda teker teker malların neden İzmir’de kalması gerektiğini anlattı. Ancak Toprak, Özel İdare Malları’nın Hazine’ye devir kararının alındığını belirterek, geri adım atmadı. Bunun üzerine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun davetiyle oluşturulan heyet, Vali Toprak’a teşekkür ederek, toplantıdan ayrıldı. Sivil toplum kuruluşları ve iş dünyasının temsilcilerinden oluşan heyette yer alan İzmir Baro Başkanı Ercan Demir, süreçte mahkeme yolunun göründüğünü açıkladı. TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Dönem Sekreteri Melih Yalçın ise Vali Toprak’ın söylediklerinin ‘biz karar aldık, beğenmeyen mahkemeye gider’ anlamına geldiğini söyledi.

‘Hukuki süreç işleyecek’

Basına kapalı yapılan toplantıdan çıkışta İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, söylenecek bir şey olmadığını belirterek, konuşmamayı tercih etti. Vali Toprak ile toplantıya giren heyet adına İzmir Barosu Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Ercan Demir ile TMMOB İzmir Koordinasyon Kurulu Dönem Sekreteri Melih Yalçın ise konuştu.

Ercan Demir, “Biz taleplerimizin ne olduğunu aktardık. Zaten bunu basın yoluyla da dile getirmiştik. İzmir’in mallarının İzmir’de kalması, tasfiye edilen malların İzmir’in tasarrufunda olması gerektiği yönündeki görüşümüzü aktardık. Sayın Vali de olan süreci aktardı. Sonuç olarak şu anda teknik olarak yapılabilecek bir şey olmadığı, hukuki sürecin işleyeceği izlenimini aldık. Bu izlenimi alsak da İzmir ile ilgili bu tasarrufu doğru bulmadığımızı aktardık” dedi.

Valinin aktardığı kadarıyla komisyonun kararlarını aldığını ve gerekli yerlere ilettiğini dile getiren Demir, “Bundan sonra yeniden komisyonun toplanıp, yeniden tasarruf yapılabileceğini sanmıyoruz. Bundan sonra atılacak adımı oturup hep birlikte değerlendireceğiz” diye konuştu.

Tesciller başlamış

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Dönem Sekreteri Melih Yalçın ise, “Karar verilmiş, tesciller başlamış. Geri adım atılması, kararın gözden geçirilmesi konusunda bir cümle edilmedi. Söylenenlerden anladığımız tek şey ‘komisyon kararlarını verdi, beğenmeyen mahkemeye gider’ oldu. Vali Bey tescillerin başladığını söyledi. Birkaç maldan söz etti. Bütün mallar için kararlar verilmiş, birkaç mal için tesciller başlatılmış. Bu süreçten sonra kararın gözden geçirilmesiyle ilgili açık kapı bile bırakılmadı. Biz de daha fazla zaman harcamamak adına kalktık, teşekkür ettik” dedi.