İZMİR’DEN SURUÇ’A GİDEN HEYET İZLENİMLERİNİ PAYLAŞTI

Geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine giden DİSK, KESK, TMMOB İzmir temsilcileri, 26 – 27 Eylül 2014 tarihlerinde Türkiye’nin Kobanê sınırında yaptıkları incelemeler sonucu elde ettikleri bilgileri ve izlenimleri düzenledikleri basın toplantısıyla kamuoyu ile paylaştılar. 

IMG_8978

DİSK, KESK, TMMOB İzmir temsilcileri, 26 – 27 Eylül 2014 tarihlerinde Türkiye’nin Kobanê sınırında yaptıkları incelemeler sonucu elde ettikleri bilgileri ve izlenimleri kamuoyu ile paylaştılar.

KESK İzmir Şubeler Platformu, DİSK Ege Bölge Temsilciliği ve TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu’nun ortak düzenlediği basın toplantısı Ziraat Mühendisleri Odası lokalinde yapıldı. Kurumlar adına açıklamayı KESK Dönem Yürütmesinden İdil Uğurlu yaptı.

Uğurlu, açıklamasında bölgeyi ve dolayısıyla petrol kaynaklarını kontrol altında tutmak  isteyen emperyalistlerin, ‘Ortadoğu’da bölgeyi yeniden dizayn etme projeleri üreterek sürekli bir kaos ortamı yaratmaya çalıştıklarına’ vurgu yaptı.

Uğurlu, “Bu projeler kapsamında son dönemde üretilen IŞİD terör örgütü, bölge halklarına acımasızca saldırıyor, insanlık tarihinin en vahşi katliamlarını gerçekleştiriyor, kadınları savaş ganimeti olarak kullanıyor ve çoluk çocuk demeden kitlesel katliamlar gerçekleştiriyor” diye konuştu.

IMG_8982

IŞİD terör örgütünün bölgede sürdürdüğü vahşet ve katliamlara dikkat çekmek amacıyla, temsili bir heyet ile bölgeyi ziyaret ettiklerini ifade eden Uğurlu, 26-27 Eylül 2014 tarihlerinde Türkiye’nin Kobanê sınırında bulunan Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine bağlı Dewşan (Tavşanlı) köyüne giden heyetin, burada ülkenin diğer bölgelerinden gelen yurttaşlarla birlikte yöre halkıyla dayanışmak için nöbet eylemine katıldığını anlattı.

Uğurlu açıklamasında, heyetin izlenimlerini maddeler halinde şu şekilde sıraladı:

“      1. Öncelikle belirtmek isteriz ki, bölgedeki ağır yaşam koşulları, yaşanan savaşın etkisini daha da ağırlaştırmaktadır.

  1. Kobanê ve çevresinde, IŞİD’in ağır silah, tank ve toplarla yaptığı saldırılara YPG gerillalarının hafif silahlarla karşılık verdiği eşitsiz bir çatışma ortamı şiddetli bir şekilde sürmektedir.
  2. Ağır savaş koşullarına, TSK’nın canı yanmış, akrabalarının can derdine düşmüş bölge insanına biber gazlı, dipçikli uyguladığı şiddet de eklenince tahammülü zor, insanlık adına utanç verici bir ortam oluşmaktadır.
  3. Yöre halkının Türkiye devletine zerre güveni kalmamış durumda ve Türkiye üzerinden IŞİD’e sürekli olarak mühimmat ve lojistik destek sağlandığına yaygın olarak inanıyorlar. Buna karşın Kobanê’ye destek için gitmek isteyenler gazlı dipçikli şiddete maruz kalıyor.
  4. Bu nedenle yardımları ve sınır geçişlerini engellemek amacıyla sınır boyunca gece gündüz nöbet tutuyorlar.
  5. Köyleri IŞİD tarafından işgal edilen Suriyeliler, Türkiye’ye geçerek çok zor koşullarda hayatta kalma mücadelesi veriyorlar.
  6. Ziyaretimiz sırasında, Dewşan köyünün sınıra yakın bölgesinde nöbet tutarken heyetimizin de bulunduğu kitlenin yakınlarına 26 Eylül Cumartesi günü öğle saatlerinde 4 adet havan topu mermisi düşmüştür. Bu mermilerden bir tanesi kitlenin yakınında bulunan bir minibüse isabet ederek iki vatandaşımızın yaralanmasına neden olmuştur.
  7. Kobanê’den gelen haberlere göre Kobanê halkı her türlü zorluğa ve imkânsızlığa karşın büyük bir mücadele ruhu ve moralle direneceklerini belirtmektedir.”

havan“Bizlere düşen, vicdanlara seslenerek, kamuoyunun dikkatini bölgede yaşayan insanların gördüğü zulme, hayatta kalma mücadelesine dikkat çekmek, binlerce yıldır her türlü zorluğa rağmen bir arada yaşayan halkların barış ve huzur ortamına kavuşmasına katkı sağlamaktır. Onların mücadelesine destek olmaktır” diye konuşan İdil Uğurlu açıklamasını, “Gelin bu günden, hep beraber IŞİD terör örgütünün Kobanê halkına yönelik katliam girişimlerini durduralım, emperyalizmin oyununu bozalım, bölge halklarını barış ve huzur ortamına kavuşturalım. Yarın çok geç olabilir” sözleriyle tamamladı.

IMG_8992

Uğurlu’nun ardından söz alan TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Dönem Sekreteri Melih Yalçın ise, bölgede bulundukları sırada 10 metre kadar yakınlarına havan topu mermisi düştüğünü ve bunun amacının oradaki nöbet eylemini sonlandırmak olduğunu düşündüklerini ifade ederek, Dewşan köyü sakinlerinin de havan topunun IŞİD tarafından değil, askerler tarafından atıldığı yönündeki şüphelerini dile getirdiklerini belirtti.

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı da bölge halkının yaşananlara büyük tepki gösterdiğini söyleyerek, “Kobanê düşerse, korkarım ki barış süreci de sona erecek” diye konuştu.