TORBA YASA, MEŞALELİ YÜRÜYÜŞLE PROTESTO EDİLDİ

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, hükümetin hazırlıklarını sürdürdüğü torba yasaya karşı meşaleli bir yürüyüş gerçekleştirdi.

IMG_9925

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu tarafından, hükümetin hazırlıklarını sürdürdüğü ve TMMOB Yasası’nda da değişiklik öngören torba yasaya karşı meşaleli yürüyüş gerçekleştirildi. Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde gerçekleşen ve ÖSYM bürosu önünden başlayan yürüyüşe DİSK, KESK ve Birleşik Kamu-İş’in yanı sıra CHP İzmir Milletvekilleri Musa Çam ve Mustafa Moroğlu da destek verdi. Yürüyüşte “TMMOB halktır, torbaya sığmaz”, “Mühendisler, mimarlar susmadı, susmayacak”, “Faşizme karşı omuz omuza” gibi sloganlar atılırken, çevredeki yurttaşlar da yürüyüşe alkışlarla destek verdiler. Yürüyüş, Konak Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde sona ererken, burada TMMOB İzmir İKK Dönem Sekreteri Melih Yalçın tarafından bir açıklama yapıldı. Yalçın açıklamasında, AKP hükümetinin bütün ülkeyi torbalarla yönetmeye çalıştığını ve 13 ayrı yasada değişiklik öngören “İmar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nın hazırlıklarının devam ettiğini ifade ederek, “Hazırlanan bu torba AKP’nin rant odaklı, yağma ve talan politikaları için hazırlanmış altın vuruş niteliğindedir” dedi. Yalçın açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

IMG_9929

“Bu torba köylerimiz, kentlerimiz, ormanlarımız, yaşam alanlarımız, kıyılarımız, kültürel ve tarihi bütün değerlerimiz yapılaşmaya, ticarete açılsın diye hazırlanıyor.

Bu torba Urla’da, Karaburun’da ormanlık alanların yapılaşmaya açılması, binlerce ağacın katledilmesi, köylünün meralarına, yaşam alanlarına en konulması için hazırlanıyor.

Bu torba termik santral yapılacak diye Soma Yırca’da ve daha birçok kırsal alanda binlerce zeytin ağacı sökülebilsin, yok edilsin diye hazırlanıyor.

Bu torba kent merkezlerinde yaşayan yoksul yurttaşların evlerine, arsalarına el koyulsun, onlar kentin dışına sürülsün, bu alanlara alışveriş merkezleri, rezidanslar, plazalar yapılsın diye hazırlanıyor.

Bu torba parklarımıza, yaşam alanlarımıza, mezarlarımıza dahi para vermeden giremeyelim diye hazırlanıyor.

Bu torba kent içinde kalmış okullarımız, hastanelerimiz taşınarak yerlerine lüks siteler, alışveriş merkezleri yapılsın diye hazırlanıyor.

Bu torba Karabağlar’da, Uzundere’de kentsel dönüşüm adı altında vatandaşı soymak, yeni rant alanları yaratmak ve bu alanları yandaşlara peşkeş çekmek için hazırlanıyor.

Bu torba köyümüzde kentimizde misafir gibi yaşayalım, inşaat tekelleri bütün yaşam alanlarımızı talan etmesine ses çıkaramayalım diye hazırlanıyor.

Bu torba Akalan’da, Gökçealan’da, Karakuyu’da köylerin, meraların, tarım arazilerinin,  ormanların, içme sularının taş ocaklarıyla yok edilmesi için hazırlanıyor.

Bu torba şimdiye kadar yapılmış bütün yağmanın, talanın, tahrifatların affedilmesi için hazırlanıyor. Bu torba Atatürk Orman Çiftliği’ndeki ‘Kaç-Ak Saray”ı, Urla’daki şaibeli kaçak villaları affetmek, yargıdan kaçırmak için hazırlanıyor.

Bütün bunların yanında yalana talana, soyguna engel olmaya çalışan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ni de talan ve yağma yolunda ayak bağı olmasın, vatandaşın malını, kamu malını korumasın diye dağıtmak için hazırlanıyor.

Buradan bir kez daha ilan ediyoruz.

Başaramayacaksınız.

Ne TMMOB’u teslim alabileceksiniz, ne de bu halkı.

Bizler bu ülkenin mühendis, mimar ve şehir plancıları, bu yüreği insan ve doğa sevgisi ile dolu bilim insanları, yolsuzluk, hırsızlık, yalan, talan, yağma düzenine karşı çıkmaya, yoksul halkımızın, köylümüzün yanında durmaya, onların haklarını savunmaya devam edeceğiz.

Yıllardır susturamadınız, engelleyemediniz, bundan sonra da susturamazsınız, engel olamayacaksınız. Sizin çapınız buna yetmez.

Yurttaşlarımıza çağrımızdır: Bu saldırı sadece TMMOB’a değil, tüm halkımızadır. Gelin, bu yağma ve talan düzenine, gözü doymaz bu hırsızlara dur diyelim, gelin kentlerimizi köylerimizi, ormanlarımızı, kıyılarımızı koruyalım.”

IMG_9933

 

IMG_9947