TMMOB, ANKARA’YA YÜRÜYOR

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu (İKK), TMMOB Olağanüstü Genel Kurulu ve Ankara yürüyüşü öncesinde bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Lokali’nde düzenlenen basın toplantısına TMMOB’ye bağlı odaların İzmir Şubelerinden temsilcileri katılırken, açıklamayı TMMOB İzmir İKK Dönem Sekreteri Melih Yalçın yaptı. Yalçın açıklamasında, AKP iktidarının gündemindeki torba yasaya dikkat çekerek “Bu ‘torbanın’ içerisine sıkıştırılan düzenlemelerle bir yandan ülkeyi daha geniş ölçekte ranta, talana ve yağmaya açmanın planları yapılırken, diğer yandan bugüne kadar mühendislik, mimarlık, şehir planlama hizmetleriyle bu yıkımın karşısında ülke ve halk çıkarlarından yana bir direnç noktası olan TMMOB ve bağlı Odaları yok edilmek isteniyor” diye konuştu. AKP hükümetinin, gerici ve zorba düzene karşı en ufak bir sese dahi tahammülü olmadığını ifade eden Melih Yalçın, sözlerini şöyle sürdürdü:

IMG_9958

“AKP iktidarı, bugüne kadar peş peşe çıkardığı kanun hükmünde kararnameler ve yeniden düzenlediği mevzuatla, gücünü kıramadığı, baskı ve zor ile sindiremediği TMMOB’yi, bugün topyekun yeniden dizayn etmeye, hazırladığı yasa tasarısı ile teslim almaya çalışmaktadır.

Ancak, AKP hükümetinin tekelci otoriter bir yönetim anlayışı ile bugüne kadar örgütümüz üzerinde sürdürdüğü operasyonlar nasıl sonuç vermediyse, bugün de sonuç vermeyecektir. AKP hükümeti şunu iyi bilmelidir: Teslim alamadıkları ve asla teslim alamayacakları var!

Bilimi ve tekniği rant odaklı iktidarın ve sömürgenlerinin değil, emekçi halkın hizmetine sunmakta kararlı olan bizler, bu ülkenin mühendisleri, mimarları, şehir plancıları olarak, birliğimiz TMMOB bütünlüğü içinde;

  • Mühendislik, mimarlık ve şehir planlama disiplinlerinin bilimsel, yasal gerekliliklerini görmezden gelen, doğal kaynakları, tarihi ve kültürel varlıkları hiçe sayan, kentleri, üretim alanları ve doğal çevreyi rant için tahrip eden, toplumun nefesini kesen iktidarın rant oyunlarını bozmaya;
  • Ormanlarımızın, kıyılarımızın, parklarımızın, suyumuzun, derelerimizin, toprağımızın, madenlerimiz ve emeğimizin yağmalamasının önünde durmaya;
  • Rant ve sömürü odaklı politikalarıyla ülkeyi tam bir felaketler ülkesine çeviren, ülkenin her yerini işçi mezarlığına dönüştüren, işçilerin, emekçilerin alın terinden, aşından, ekmeğinden, kanından beslenen bu zorba düzene dur demeye;
  • Ülkemizi mezhepçi-gerici zihniyetle ortaçağ karanlığına sürüklemek isteyenlere karşı, bugünden yarına aydın bir geleceği hep birlikte kurmak için

var gücümüzle çalışmaya, mücadele etmeye devam edeceğiz. Şimdi mücadeleyi büyütme zamanıdır!

IMG_9951

Geleceği karartanlara, insanlığa ve insana ait olan ne varsa saldıranlara karşı kamucu, kalkınmacı, eşitlikçi, özgürlükçü, bilimden ve halktan yana barikatı büyütmek için Türkiye’nin dört bir yanından bugün 9 Şubat’ta başlattığımız yürüyüşle, şimdi daha fazla “kral çıplak” demek için yola çıkıyoruz.

Türkiye’nin dört bir tarafından altı koldan birden hareket ederek yola çıkan yürüyüş kollarımızla 14 Şubat’ta Ankara’da gerçekleştireceğimiz TMMOB Olağanüstü Genel Kurulu’nda buluşarak sesimizi, direnişimizi, örgütlülüğümüzü büyüteceğiz.

AKP diktası ve gericiliğine, ülkemizin talanına, halkımızın sömürülmesine, mesleklerimizin niteliksizleştirilmesine, haklarımızın gasp edilmesine, Odalarımızın ve Birliğimiz TMMOB’nin işlevsizleştirilmesine izin vermeyeceğiz!

Emekten, halktan, ülkemizden yana bütün demokratik güçleri, yürüyüş kollarımıza destek vermeye, gücümüze güç katmaya davet ediyoruz.”

 

Ankara’daki TMMOB Olağanüstü Genel Kurulu’na gitmek isteyen TMMOB üyeleri için 13 Şubat Cuma gecesi otobüs kaldırılırken, TMMOB’nin Ege Bölgesi yürüyüş programı aşağıdaki şekilde:

 

 YÜRÜYÜŞ PROGRAMI

 

10 Şubat 2015 / Salı                          

      MUĞLA

08.00                             İzmir’den hareket – Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi Önü

12.00                             BODRUM’da basın açıklaması ve yürüyüş başlangıcı (Denizciler Kahvesi)

13.00                             Bodrum’dan araçlarla Milas’a hareket

14.00                             MİLAS’ta basın açıklaması ve yürüyüş (Atapark)

15.00                             YATAĞAN’da direnişteki işçiler ile buluşma.

16.00                             MUĞLA’da yürüyüş ve basın açıklaması (Toplanma yeri: İnşaat Müh. Odası Muğla Şubesi)

 

 

11 Şubat 2015 / Çarşamba                        

          AYDIN / DENİZLİ

10.00                             İzmir’den hareket – Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi Önü

12.30                             AYDIN’da yürüyüş ve basın açıklaması (Atatürk Kent Meydanı)

16.00                             DENİZLİ’de yürüyüş ve basın açıklaması (Bayramyeri Meydanı)

 

 

12 Şubat 2015 / Perşembe       

             MANİSA / İZMİR

09.30                                       İzmir’den hareket – Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi Önü

10.30                             KEMALPAŞA’da yürüyüş ve basın açıklaması / Taşocağı açılmasına karşı mücadele eden Akalan Köylüsü ile buluşma.

12.30                             MANİSA’da yürüyüş ve basın açıklaması (Manolya Parkı)

13.30                             AKHİSAR’da yürüyüş ve basın açıklaması

15.00                             SOMA’da yürüyüş ve basın açıklaması / Zeytinliklerine sahip çıkan Yırca Köyüsü ile buluşma. – Soma Maden İşçileri ile buluşma ve Madenci Anıtı’nda saygı duruşu

19.00                             İZMİR’de yürüyüş ve basın açıklaması

13 Şubat 2015 / Cuma                         

  UŞAK / AFYON

08.00                             İzmir’den hareket – Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi Önü

12.00                             UŞAK’ta yürüyüş ve basın açıklaması

17.00                             AFYON’da yürüyüş ve basın açıklaması

18.30                            Ankara’ya hareket