KURUMLARDAN “BASKILARA KARŞI MÜCADELEYE DEVAM” MESAJI

İzmir’deki meslek örgütü ve sendikalar, İzmir Valiliğinin basın açıklamalarına yönelik aldığı yasak kararını geri çekmesinin ardından bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

valilik_foto

İzmir Valiliğinin 3 Mart 2015 tarihinde yayımladığı genelge ile basın açıklamalarına yönelik geniş kısıtlamalar getirmesi ve kamuoyunun tepkisi üzerine genelgeyi geri çekmesinin ardından, gelinen son noktaya ilişkin aralarında TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu’nun da yer aldığı İzmir’deki meslek örgütü ve sendikalar tarafından bir basın toplantısı gerçekleştirildi. 14 Mart 2015 tarihinde İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nda gerçekleştirilen basın toplantısında kurumlar adına açıklamayı İzmir Barosu Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Özcan yaptı. Özcan açıklamasında, yasak girişiminin İzmir kamuoyunun yoğun tepkisi ile yanıt bulduğunu ve valiliğin, kararı geri almak zorunda kaldığını ifade ederek, “Biz bu durumu, demokratik mücadelenin, İzmir emek ve demokrasi güçlerinin, karara tepki gösteren tüm yurttaşların kazanımı olarak görüyoruz” dedi. Özcan, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Valiliğin geri almak zorunda kaldığı karar, İzmir Valisi Mustafa Toprak’ın kentimizde göreve başladığı günden bu yana oluşturmaya çalıştığı baskı ortamının ne ilk, ne de son adımıdır. Toprak’ın görev süresi boyunca, daha önce benzeri görülmemiş biçimde birçok demokratik hak arama eylemine yönelik polis saldırıları gerçekleşirken, yüzlerce kişi gözaltına alındı, birçok yurttaşımız yaralandı.

Vali Toprak beraberinde kentimize huzursuzluğu ve polis şiddetini getirdi. Atanmasının hemen ardından gerçekleşen Gezi eylemlerinde sivil giyimli-sopalı polislerin yurttaşlara saldırmasına göz yuman, Sivas katliamında katledilenlerin geçtiğimiz sene 2 Temmuz’da anılmasına dahi tahammül göstermeyen, anma etkinliğini polis saldırısı ile sona erdiren, 13 Şubat’ta eğitim boykotu gerçekleştiren eğitim emekçisi ve yurttaşlara çoluk çocuk demeden TOMA’larla, gaz bombaları ile müdahale edilmesi talimatını veren Vali Toprak’tır.

Vurgulamak gerekir ki, Vali Mustafa Toprak’ın demokratik tepkilere bakışı, valiliğin yasak kararını geri çektiğini açıkladığı basın metnine de yansımış, karara tepkiler ‘siyasi karalama’, ‘istismar’, ‘yanlış yönlendirme’ şeklinde mesnetsiz ifadelerle tanımlanmıştır. Geri çekildiği belirtilen yasakların gerçekten geri çekilip çekilmediği bundan sonraki süreçte sokakta belli olacaktır. Bizler bu süreci çok yakından takip edeceğiz.

Hükümetin ‘güvenlik’ adı altında özgürlükleri kısıtlamaya, polisiye tedbirleri egemen kılmaya dönük çabaları göz önünde bulundurulduğunda, kentimizde yaşananlar, hükümetin İzmir’i önümüzdeki dönemde tüm ülkeye yayılacak olan baskı politikalarının uygulanacağı pilot kent olarak seçtiğine işaret etmektedir. Kendi iktidarlarını sarsılmaz kılmak adına bir polis devleti yaratmaya çalışan hükümete, İzmir emek ve demokrasi güçleri olarak buradan bir kez daha sesleniyoruz: Tüm baskılara rağmen, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da demokratik hak arama mücadelesi ile sokakta olacak, kentimizde özgür, demokratik bir yaşam inşa etme çabamızı sürdüreceğiz. İzmir’de yaşayan bütün yurttaşlarımızı özgürlüklerine ve demokratik haklarına sahip çıkmaya, baskılar karşısında sokakları terk etmemeye davet ediyoruz.”

Toplantıya şu kurumlar katıldı:

BİRLEŞİK KAMU-İŞ İZMİR İL TEMSİLCİLİĞİ

DİSK EGE BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ

İZMİR BAROSU

İZMİR DİŞHEKİMLERİ ODASI

İZMİR ECZACI ODASI

İZMİR GAZETECİLER CEMİYETİ

İZMİR SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

İZMİR TABİP ODASI

İZMİR VETERİNER HEKİMLER ODASI

KESK İZMİR ŞUBELER PLATFORMU

TMMOB İZMİR İL KOORDİNASYON KURULU

TÜRK-İŞ 3. BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ