GÜÇ BİRLİĞİNDEN DAYANIŞMA ÇAĞRISI

İzmir Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği, bir basın toplantısı düzenleyerek Cizre’de Sur’a Dayanışma kampanyasına destek çağrısında bulundu.

IMG_7746

Çatışmalar sonucunda yıkılan yerleşimlerde yaşayanlara destek amacıyla sürdürülen Cizre’den Sur’a Dayanışma kampanyasına destek amacıyla İzmir Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği tarafından basın toplantısı gerçekleştirildi. Tüm Bel-Sen İzmir Şubesi’nde gerçekleştirilen basın toplantısında kurumlar adına KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Hasan Ali Kılıç konuştu. Kılıç, Türkiye’nin Kürt sorununda neredeyse uzun bir zamandır çatışmalı bir süreçten geçtiğini ifade ederek, “Çözümsüzlüğün felaket getirdiği bu süreçte on binlerce insanımızı yitirirken, çatışmalar sonucunda şu ana kadar milyonları bulan sayıda kişi yaşam alanlarını terk etmek, buralardan göç ile başka yerleşimlere gitmek zorunda kaldı” diye konuştu. Kılıç, kısa bir çatışmasızlık sürecinin ardından 2015 yılı Haziran ayında tekrar alevlenen çatışmaların bugünlerde de devam etmekte olduğunu hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu dönemde özellikle yerleşimin ve nüfusun yoğun olduğu il ve ilçelerde yaşanan çatışmalar, ardında bıraktığı can kayıplarının yanı sıra savaşın sonucu olan yıkımla bu alanları yaşanmaz kıldı. Çatışmalar sonucunda özellikle Diyarbakır’ın Sur, Şırnak’ın Cizre ve Mardin’in Nusaybin ilçelerinden on binlerce insanımız evlerini ve eşyalarını kaybederek barınma sorunu ile karşı karşıya kaldı. Yaşatılan yıkım yetmezmiş gibi, insanların birincil haklarından olan barınma hakkı, maalesef diğer birçok konuda olduğu gibi devlet tarafından görmezden geliniyor, yaşanan olağanüstü koşullara rağmen, sosyal devlet olmanın temel gereklerinden olan bu hakka dair hiçbir adım atılmıyor. Binlerce yurttaşımız konteyner kentlerde, çadırlarda yaşam mücadelesi veriyor. Evlerini yitiren insanların kış ayları yaklaşırken bu yaşam alanlarında, son derece kötü koşullarda ne kadar sağlıklı biçimde barınabilecekleri net biçimde ortadadır.

Bizler emek ve demokrasi güçleri olarak, öncelikle evlerini kaybeden yurttaşlarımızın barınma koşullarının bir an önce düzeltilmesi, soruna kış ayları gelmeden çözüm bulunması çağrısında bulunuyor, bunu yapmanın sosyal devlet olmanın gereği olduğunu hatırlatıyoruz. Söz konusu koşullarda yaşamaya çalışan binlerce insanın sağlıklı barınma dışında birçok temel ihtiyacı da bulunmakta. Bu ihtiyaçların başında da temel gıda ve hijyen malzemeleri geliyor. İzmir’deki meslek örgütü, sendika, demokratik kile örgütü ve siyasi partilerin bir araya gelerek oluşturduğu İzmir Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği olarak bu ihtiyaçların karşılanması doğrultusunda yapabileceklerimiz olduğuna inanıyoruz. Bu kapsamda, Cizre’den Sur’a Dayanışma Kampanyasını desteklediğimizi belirtmek isteriz. Kampanya kapsamında öncelikli ihtiyaçlar olan çocuk bezi ve maması, kuru gıda (makarna hariç), kahvaltılık malzeme, kişisel hijyen malzemeleri, kadın pedi, kışlık çadır gibi malzemelerin dayanışma yolu ile temininde duyarlılık çağrısında bulunuyoruz. Bileşenlerimizin üyelerinin ve dayanışma kültürünün kuvvetli olduğuna inandığımız yurttaşlarımızın, toplumsal barışın sağlanması yolunda katkı sunacağına inandığımız kampanya konusunda gereken duyarlılığı göstereceğine inanıyoruz.”