EMEK VE DEMOKRASİ GÜÇLERİNDEN, TUTUKLAMALARA TEPKİ

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın tutuklanmalarına ilişkin bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

tutuklama_aciklama

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın tutuklanmalarına ilişkin bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Eğitim-Sen İzmir 1 No’lu Şubede gerçekleşen basın toplantısında konuşan KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Bahri Akkan, 15 Temmuz’da darbecilerin başarılı olması halinde atılması beklenen adımların bir süredir bizzat hükümet tarafından atıldığını hatırlatarak, “Tek adama dayalı faşizan iktidarının inşası için darbe girişimini fırsata çeviren AKP, iktidarına biat etmeyen, demokrasi, barış ve özgürlük talep eden tüm kesimleri hedef alan saldırılarına her gün bir yenisini eklemektedir” dedi. Bunun son halkasının, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın tutuklanmaları olduğunu ifade eden Akkan, “Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanlarının tutuklanmaları, her fırsatta mili iradeden dem vuranların seçim yoluyla yönetimine gelmeyi başaramadıkları belediyelere kayyum atama politikasının geldiği son noktadır” şeklinde konuştu. Akkan, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Biz gözaltı ve tutuklanmalara kilitlenmişken, bir yandan Cumartesi günü çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile binlerce emekçi işinden edilmiş, birçok basın-yayın organı kapatılmış, iktidar bununla yetinmemiş, temel hak ve özgürlüklere saldırılar bu sabah Cumhuriyet gazetesine yönelik baskın ve gözaltılarla devam etmiştir.

15 Temmuz darbe girişiminin bastırılmasında, tüm toplumun ve parlamentoda yer alan, almayan tüm siyasi partilerin darbe karşıtı tutumu belirleyici olmuştur. Toplumda ve parlamentoda yaşanan bu geniş birlikteliğe rağmen Hükümet, 20 Temmuz’da Olağanüstü Hal ilan etmeyi tercih etmiştir. OHAL ilanı sonrası Sayın Başbakan, “Biz OHAL’i kendimize ilan ediyoruz, vatandaşa değil” demiştir. Ancak OHAL ilanı üzerinden geçen sürede yaşananlara baktığımızda, AKP iktidarının 15 Temmuz darbe girişimini fırsata çevirerek emekçilere, işçilere, toplumsal muhalefete adeta bedel ödettiğini açık bir şekilde görmek mümkündür.

OHAL ilanından bugüne bir taraftan emekçilerin, toplumun kaynaklarını sermayeye-patronlara aktaran yasal düzenlemeler OHAL koşullarında rahatça hayata geçirilmiştir. Diğer taraftan OHAL ve buna dayalı olarak çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle siyasal iktidarla aynı görüşü paylaşmayan geniş bir kesim hedef tahtasına konulmuştur. Seçim yoluyla gelemediği belediyelere kayyum ataması, belediye başkanlarını gözaltına alması, tutuklaması ve bu çerçevede Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanlarını da aynı yöntemle tutuklaması siyasal iktidarın hukuk tanımazlıkta sınır tanımadığını bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Sürekli gerilim ve çatışma siyaseti üzerinden hareket eden, demokrasiyi sadece kendisi gibi düşünenler için hak gören, halkın iradesiyle seçilmiş belediye başkanlarını keyfi olarak tutuklayan bir zihniyetin ülke demokrasisi açısından ne kadar büyük bir tehdit olduğu açıktır. Seçilmişleri tutuklayarak Kürt sorununda demokratik çözüm seçeneğinden ne kadar uzak olduğunu gösteren iktidarın, ülkeyi büyük bir kaosa sürüklediğinin farkında olmaması imkânsızdır. Tutuklanan, esir alınan ülkenin, halkların barış umududur.

Bilinmelidir ki, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’nın tutuklanmaları sadece Diyarbakır halkının iradesine bir darbe değildir. Türkiye’de demokrasiden, barıştan, emekten yana olan herkese verilmiş bir gözdağıdır.

Bizler emek ve meslek örgütleri olarak Diyarbakır halkının siyasi iradesine yönelik intikam amaçlı, halkın iradesini hiçe sayan ve demokratik muhalefeti susturmaya yönelik hedefin bir parçası olan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanlarının tutuklanmalarını kınıyoruz.

Demokrasiden, halk iradesinden, barıştan, emekten yana olan herkesi demokratik siyasetin tüm kanallarını kapatarak halklar arasındaki köprüleri yıkmaktan başka işe yaramayacak, bugün belediyeleri yarın tüm parlamentoyu işlevsiz hale getirecek baskı ve zora dayalı bu hukuksuzluğa karşı sesini yükseltmeye çağırıyoruz.

Siyasal iktidar, ülkemizin içinden çıkılmayacak karanlık bir dehlize sürüklenmesine yol açabilecek her türlü anti demokratik, hukuk dışı müdahaleye, halkın iradesine yönelik olarak gerçekleştirilen baskı ve zor uygulamasına derhal son verilerek Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı derhal serbest bırakılmalıdır.”