İHRAÇLAR İZMİR’DE PROTESTO EDİLDİ

Yayımlanan 686 sayılı KHK ile çok sayıda KESK üyesinin kamu görevinden ihraç edilmesi, İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından protesto edildi.

IMG_0115

686 sayılı KHK ile yüzlerce kamu emekçisinin görevlerinden ihraç edilmesi, İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından gerçekleştirilen basın açıklamasıyla protesto edildi. Konak Eski Sümerbank önündeki basın açıklamasında, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Ne darbe, ne OHAL, demokrasi derhal” gibi sloganlar atılırken, İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri adına basın açıklamasını KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Bahri Akkan okudu. Akkan açıklamasında, 686 sayılı KHK ile 4481 kamu emekçisinin işsiz bırakılarak açlığa mahkûm edildiğini belirterek, “Kamu emekçilerini açlıkla terbiye etmeye çalışanlar bunun hesabını er ya da geç tarih önünde emekçilere ve yoksul halka vereceklelerdir. Ne kadar saldırırlarsa saldırsınlar diz çöktüremeyecek, yaşanılanların hesabını sormamızı engelleyemeyeceklerdir. Tarihte hep son sözü saldıranlar değil direnenler söylemiştir. Bu saldırılar sırça saraylarda yaşayanların, saraylarının saltanatlarının çatırdadığının göstergesidir” dedi. Son KHK ile Eğitim Sen Genel Sekreteri Mesut Fırat, TTB Eski Merkez Konseyi Başkanı Özdemir Aktan, TTB yüksek onur kurulu üyeleri ve 115 barış akademisyeninin de aralarında olduğu yüzlerce KESK’li kamu emekçisinin ihraç edildiğini söyleyen Akkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu ihraçlardan, ilimiz İzmir’de payına düşeni almıştır. KESK’e bağlı sendikalardan şube başkanlarımız, şube yöneticilerimiz, eski yöneticilerimizin de içinde olduğu üyelerimizden 30 kişi ihraç edilmiştir. Bu ihraçlar savaşa hayır diyenlere, bodrumlarda insanlar öldürülmesin, sokaklarda, buzdolaplarında sivil cesetleri olmasın diyenlere, iş güvencesinin kaldırılmasına hayır diyenlere, şeriata, saray diktatörlüğüne, faşizme hayır diyenlere, KHK’larla hırsızlık, yağmacılık yapanları suçüstü ortaya çıkaranlara, kısacası referanduma hayır diyenlere kin kusmaktır, intikam almaktır. Ama bilmeliler ki barbarlar işçilerin, emekçilerin, yoksul halkın acılarıyla mutlaka boğulacaktır.

IMG_0124

Dün hukuk skandallarıyla Kemalpaşa’da Eğitim Sen üyelerini gözaltına aldırıp ikisini tutuklatan barbarlık bugün kendini KHK eliyle ihraçlarla göstermiştir.

Bu saldırılara emek ve demokrasi güçleri yeni geziler, yeni serhıldanlar yaratarak elbette bir gün hak ettiği yanıtı verecektir. Romanya’da yaşanan halk direnişi bir film değil, işçilerin, emekçilerin mücadele ateşi olacaktır. Emek ve demokrasi güçlerini referandumda hayırı daha güçlü haykırmaya davet ediyoruz. Hayır çıkıncaya kadar durmak yok. Seferberlik ilan ediyoruz. Hayır, işçiler, emekçiler, yoksul Anadolu halkları için yeni bir günün başlangıcı olacaktır. Her yeni gün yeni bir başlangıç olacaktır. Memleketin, işçilerin ve emekçilerin geleceği için her saldırıya rağmen hayır diyoruz. Direneceğiz, mücadele edeceğiz ve son sözü bir gün mutlaka biz söyleyeceğiz.”

Akkan’ın ardından ihraç edilen kamu emekçileri arasında yer alan Eğitim-Sen İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Ali Kılıç söz alırken, Kılıç tüm baskılara karşın tek adam iktidarına hayır demeye devam edeceklerini ve referandum sürecinde de bu yönde çabalarını sürdüreceklerini ifade etti.