ADALET NÖBETİNDE SIRA KADINLARDAYDI

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nin düzenlediği adalet nöbetlerinin 4. gününde kadınlar ve LGBTİ bireyler adalet taleplerini dile getirdiler.
IMG_2071

Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde gerçekleştirilen adalet nöbetinde “Erkek adalet değil gerçek adalet”, “Kadın, yaşam, özgürlük”, “Susma, haykır, eşcinseller vardır” gibi sloganlar atılırken, kadınlar şiddet, taciz, tecavüz, emek sömürüsü, çocuk istismarı, OHAL ve KHK’lere karşı adalet taleplerini dile getirdi. Adalet nöbetince işçiler, emekçiler, ezilen haklar, çocuklar, işten atılanlar, LGBTİ bireyleri, gazeteciler ve tutuklu bulunan siyasetçiler için adalet talebinde bulunuldu. AKP iktidarında kadına yönelik şiddette görülen artışa dikkat çeken kadınlar açıklamalarında özetle şunları söylediler:

“OHAL süreciyle birlikte kadına ve farklı cinsel kimliklerdeki insanlara yönelik şiddet daha da arttığı için adalet istiyoruz. Taciz, tecavüz ve çocuklara yönelik cinsel istismar davalarında suçlulara yeterli cezalar verilmeyerek, suçu ve suçluyu meşrulaştırdıkları için adalet istiyoruz. İstihdam büroları ile kadınlar daha az çalışacak yalanlarıyla, kadına daha az ücreti reva gören uygulamalar için adalet istiyoruz. OHAL süreci diyerek en doğal hakkımız olan, direnme hakkımızı elimizden alamayacakları için adalet istiyoruz. Eşitlik hakkımız ve kadınlar çalıştığı için işsizlik var açıklamalarıyla işimizin, elimizden alınmaya çalışılmasına karşı adalet istiyoruz.”
IMG_2070IMG_2081