İSRAİL’İN FİLİSTİNLİLERE YÖNELİK KATLİAMI PROTESTO EDİLDİ

İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği katliam, İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından protesto edildi.

ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını protesto eden Filistinlilere yönelik İsrail saldırısında 60’tan fazla kişinin katledilmesi İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde protesto edildi. TMMOB, DİSK, KESK, İzmir Tabip Odası gibi çeşitli meslek örgütü ve sendikaların üyelerinin yanı sıra siyasi parti üyeleri ve yurttaşların katıldığı protestoda, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Nehirden denize özgür Filistin”, “Katil İsrail, işbirlikçi ABD” gibi sloganlar atıldı. İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri adına açıklamayı KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ulaş Yasa yaptı. Yasa açıklamasında, ABD’nin 22 yıldır uygulamaya koymadığı  “Kudüs’ün, İsrail’in başkenti olduğuna dair” kararını provokasyon olarak tanımlayarak, “Filistinlilerin Nakba olarak tanımladığı 70 yıl önceki etnik temizlik sürecinde, yüz binlerce Filistinli yerinden yurdundan edilmiş, 20’den fazla katliam gerçekleştirilmiş, 400’ün üzerinde Filistin köyü haritadan silinmişti. Bundan 70 yıl önce yurtlarından sürülen Filistinli mültecilerin, topraklarına geri dönüş haklarını talep ettikleri 30 Mart Toprak Günü’nde başlayan İsrail vahşeti, bugün onlarca kişinin öldürüldüğü, binlerce kişinin yaralandığı büyük bir katliama dönüşmüştür” diye konuştu. Yasa, sözlerini şöyle sürdürdü:

“ABD’nin Ortadoğu’daki şımarık çocuğu İsrail, katliama doymadığını bir kez daha göstermiştir. İsrail işgal güçlerinin Gazze’de silahsız sivillere gerçek mermi, plastik mermi, havan topları ve gaz bombalarıyla düzenlediği saldırı sonucu en az 60 Filistinli hayatını kaybetti, binlerce Filistinli yaralandı. Kanlı Pazartesi olarak tarihe geçen bu insanlık dışı saldırıda, basın emekçileri ve sağlık emekçileri de hedef alındı.

Bu kanlı katliamdan fail İsrail devleti kadar, İsrail kışkırtıcılığı yaparak Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyan, bölgede büyük bir provokasyon yaratan ABD de sorumludur. Katliamın gerçekleştiği saatlerde ABD Başkanının İsrail’i kutlayan bir tebrik mesajı yayımlaması, asla unutulmayacak bir utanç belgesi olarak insanlık tarihine geçmiştir.

ABD ve İsrail’in emperyalist amaçları uğruna Kudüs’ü iç politika malzemesi yapmaları, çözüm yerine çözümsüzlüğü, barış içinde, bir arada yaşam yerine çatışma ve kaosu derinleştirmektedir.

ABD, provokasyona yol açan bu kararından derhal vazgeçmelidir.  Filistin halkının meşru talepleri kabul edilmelidir.

Nerenin başkent olacağına ABD ya da İsrail politikacıları değil, orada yaşayan halklar karar vermelidir.

Şiddet ve insanlık dışı uygulamalar derhal sonlandırılmalı, İsrail işgal ettiği topraklardan çekilmeli ve Filistinli mültecilerin kendi topraklarına geri dönüş hakkına saygı göstermelidir.

AKP iktidarı, bu katliamın sorumlusu İsrail’e yönelik olarak hamasi nutuklardan bir an önce vazgeçerek somut adımlar atmalıdır.

Türkiye’nin İsrail ile siyasi, askeri, ticari ilişkileri sonlandırılmalıdır!

Bu katliamın sorumluları uluslararası mahkemelerde yargılanarak hesap vermelidir.

Filistinlilerin topraklarına dönüşü sağlanmalıdır!

Filistinlileri hedef alan ve onlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden olan İsrail vahşetini, Ortadoğu halkları üzerinde yaşatılan bütün emperyalist politikaları ve katliamları tekrar kınıyor, sorumlularını lanetliyoruz.

Kudüs Filistin’dir, Filistinlilerindir!

İşgalciler ve katliamcılar kaybedecek, direnen Filistin halkı kazanacak.”